Ideiglenes 3d nyomtatott AllOn4 fém erősítéssel

2025.03.15

 Felhasznált technológiák: Easy Bar, Blaze

Temporary coping az Easy Bar egységekkel 1
Temporary coping az Easy Bar egységekkel 1
Temporary coping az Easy Bar egységekkel 2
Temporary coping az Easy Bar egységekkel 2

Azonnali terhelés fémerősítéssel? Lehetséges..

Sok esetben készül külföldön dolgozó páciensnek AllOnX pótlás. Az ideiglenes fogművek törése az ő esetükben különösen kellemetlen: ki és hogyan segít rajtuk, ha több száz kilóméter választja el a rendelőtől??

 Bemutatjuk, hogyan kell az Easy Bar rendszer segítségével fémmel megerősíteni az ideiglenes pótlásokat. Az Easy Bar készlet 6 mm-től 30 mm- ig terjedő hosszúságban tartalmaz előre gyártott stég egységeket. Elérhető titán, vagy acél változatban. A szett tartalmaz még egy kalibráló segédeszközt a méretválasztáshoz, és egy csipeszt. 

 Használatával nem csak az ideiglenes pótlást lehet megerősíteni. A lenyomatvételnél használva, a lenyomat pontosságában is biztosak lehetünk. 

Továbbiak az Easy Bar-ról ide kattintva!

A tervezés

 A munkát ez esetben a laborban scannelve készítettem el. A gipszmintára felcsavrozott ideiglenes felépítményekre feszülésmentesen kell felhelyezni az Easy Bar stégeket. Szükség esetén az elemek hajlíthatóak, igény szerint impulzus hegesztővel egymáshoz rögzíthetőek. Célszerű úgy felhelyezni őket, hogy ne érintsék a gingivát.

 A pótlás valamenyi tagját waxup pontic- nak vettem fel, majd scanneltem a felépített stégrendszert.

A tervezés- anatómikus waxup, egyelőre az átmenő lyukak nélkül..

A fogak felállítása és az ínyi részek tervezése után a tervezett pótlásból kimetszi a program a helyet a stégrendszernek.

A lyukak helyzetét nekem kellett meghatározni, ez esetben az automatikus "Screw channel" funkció nem használható. A lyukakat az "Attachments -->  Substract--> Parametric design--> Rotation elérési úton találjuk meg. Az "Apply any changes" négyzetet ki kell pipálni!

Nyomtatás

A megtervezett fogművet CAM eljárással legyártjuk, ez esetben 3D nyomtatással készült el. 

Tisztázás, kidolgozás után a titán csöveket teflonszalaggal blokkoltam, hogy ne tudjon az akrilát befolyni a csavarokhoz. A merevítést kompozit opakerrel alapoztam (Polimerizálás: New Light Box 4-es program, hogy megszűnjön az inhibíciós réteg) majd a hidegen polimerizálódó ideiglenes anyaggal egybe dolgoztam a stégrendszert és a nyomtatott egységet.

A lyukak felszabadítása és a pótlás kidolgozása után előkészültem a festésre a Blaze-el..

A Blaze egy kitűnő festék rendszer nem rugalmas műanyag (kompozit, akril, pmma, stb) karakterizálására. Nagyon opak, gyorsan teljes fedést biztosít, így a fogak megfestéséhez minimális mennyiség is elegendő, szinte száraz ecseteléssel elég a kékes és narancs árnyalatokat felvinni.

 Az íny karakterizálásához valamivel több anyagra volt szükség (2 csepp). A rózsaszín eleinte nagyon világosnak tűnt, de mivel szabadon keverhetőek a színek, barna és piros hozzáadásával gyorsan meglett a sötétebb árnyalat is. Vékony ecsettel néhány eret is festettem, ez egy ideglenes pótlához épp elég.

Polimerizálás után még átpolíroztam a lakkréteget a Micro Bright készlettel, ami kifejezetten műanyag pótlások (injektált nylon is!) polírozására fejleszettek. Az első sorozat Sony fényképezőgéppel, a második telefon kamerájával készült.

Végül átadás..

Sajnos a harapás kissé eltért, így a frontok élét be kellett csiszolni:-(

Adatállományok az elkészült munkához